Winni są wszyscy
Winni są wszyscy
Janusz Drzewucki
Gdy Akademia Szwedzka podejmowała decyzję o przyznaniu Literackiej Nagrody Nobla za 2002 rok węgierskiemu prozaikowi Imre Kertszowi, akurat pracował on w Berlinie nad powieścią "Likwidacja".
Bohater "Likwidacji", niejaki B., podobnie jak bohaterowie wszystkich części trylogii zatytułowanej "Ludzie bez losu": "Los utracony" (1975), "Fiasko" (1988) oraz "Kadysz za nienarodzone dziecko" (1990), przeżył Auschwitz. Co więcej, on nie tylko przeżył Auschwitz, on w Auschwitz się urodził. Właśnie dlatego numer obozowy wytatuowano mu nie na przedramieniu, lecz na udzie.
W odróżnieniu od powieści z cyklu "Ludzie bez losu" w "Likwidacji" narratorem opowieści jest nie ten, który przeżył Auschwitz. Historię B. opowiada jego młodszy przyjaciel Keser?, redaktor wydawnictwa, które uległo likwidacji w wyniku przemian ustrojowych, jakie dokonały się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta