Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Winni są wszyscy

04 października 2003 | Książki | JD
źródło: Nieznane

"LIKWIDACJA" IMRE KERTESZA

Winni są wszyscy

Janusz Drzewucki

Gdy Akademia Szwedzka podejmowała decyzję o przyznaniu Literackiej Nagrody Nobla za 2002 rok węgierskiemu prozaikowi Imre Kertszowi, akurat pracował on w Berlinie nad powieścią "Likwidacja".

Bohater "Likwidacji", niejaki B., podobnie jak bohaterowie wszystkich części trylogii zatytułowanej "Ludzie bez losu": "Los utracony" (1975), "Fiasko" (1988) oraz "Kadysz za nienarodzone dziecko" (1990), przeżył Auschwitz. Co więcej, on nie tylko przeżył Auschwitz, on w Auschwitz się urodził. Właśnie dlatego numer obozowy wytatuowano mu nie na przedramieniu, lecz na udzie.

W odróżnieniu od powieści z cyklu "Ludzie bez losu" w "Likwidacji" narratorem opowieści jest nie ten, który przeżył Auschwitz. Historię B. opowiada jego młodszy przyjaciel Keser?, redaktor wydawnictwa, które uległo likwidacji w wyniku przemian ustrojowych, jakie dokonały się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3043

Spis treści
Zamów abonament