Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kłopoty z przestrzenią

04 października 2003 | Ekonomia | RK

Ustawa o planowaniu przestrzennym wymaga zmiany, ale poprzedzić ją musi szczegółowa dyskusja

Kłopoty z przestrzenią

RYSZARD KOWALSKI

Charakterystyczny dla Polski nieład przestrzenny nasila się coraz bardziej. Jest to oczywiste już nie tylko dla światłych urbanistów, ale dla coraz większej liczby mieszkańców, bo wszyscy zaczynają odczuwać dolegliwości źle urządzonej przestrzeni i narastający w niej chaos. Gdyby ułatwiał on rozwój gospodarczy, można by tę sytuację zrozumieć, choć nie usprawiedliwić. Tymczasem procedura lokalizacji inwestycji staje się jedynie przyczyną kolejnych wydań inwestorskiego toru przeszkód.

Od lat podejmuje się próby poprawy sytuacji - która wciąż się pogarsza. Nie bierze się bowiem pod uwagę rzeczywistych przyczyn i prymitywizuje zasadnicze dylematy gospodarki przestrzennej. Te przyczyny są złożone i niejednorodne. Część wynika z zaniechań czy działań samorządu terytorialnego, część z nie najlepszego prawa. Jednocześnie mamy jednak racjonalne plany zagospodarowania przestrzeni. Jeśli więc można tworzyć dobre rozwiązania, to może te złe są po prostu efektem niekompetencji ich autorów?

Kolizje interesów

Zasadnicze powody tego stanu rzeczy są jednak inne. Podstawowy dylemat polityki przestrzennej to kolizje interesów - między różnymi grupami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3043

Spis treści
Zamów abonament