Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Syndrom nosorożca

04 października 2003 | Ekonomia | KR
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Rząd i parlament powinny nie tylko poprzeć cięcia wydatków proponowane w "planie Hausnera", ale znacznie je zwiększyć

Syndrom nosorożca

KRZYSZTOF RYBIŃSKI

Jeśli już teraz nie zostaną wprowadzone radykalne cięcia wydatków budżetowych, dług publiczny może wkrótce przekroczyć konstytucyjne limity. Ostrzega przed tym m. in Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Tymczasem projekt budżetu na przyszły rok nie przewiduje redukcji wydatków, ale ich zwiększenie.

Przypomnijmy wydarzenia ostatnich tygodni. Rząd przedstawił projekt budżetu na 2004 rok z oficjalnym deficytem 45,5 mld zł. Ale inwestorzy dostrzegli, że potrzeby pożyczkowe budżetu i funduszy okołobudżetowych w przyszłym roku znacznie przekroczą 60 mld zł, podobną ocenę sformułowała też Rada Polityki Pieniężnej. W oficjalnym dokumencie RPP stwierdziła, że "konsekwencją planowanej polityki fiskalnej w 2004 r. będzie wzrost długu publicznego, którego poziom może przekroczyć 55 proc. PKB, tj. drugi próg ostrzegawczy określony w ustawie o finansach publicznych. Należy to traktować jako poważny sygnał kryzysowej sytuacji finansów publicznych".

W mniej oficjalnych wypowiedziach członkowie RPP ostro skrytykowali budżet. Wiesława Ziółkowska określiła go jako najgorszy budżet od 1989 roku, którego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3043

Spis treści
Zamów abonament