Darowizna i pożyczka w rodzinie
Darowizna i pożyczka w rodzinie
Często się zdarza w najbliższej rodzinie, że inwestycje mieszkaniowe, zwłaszcza dzieci, są wspomagane darowiznami i pożyczkami. Jeśli takie wsparcie nie przekroczy pewnych limitów, z tego tytułu nic się fiskusowi nie należy.
Darowizny są co do zasady obciążone podatkiem od spadków i darowizn, a pożyczki - podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Darowizny na cele mieszkaniowe są przez fiskusa traktowane w sposób szczególnie łagodny, ale tylko między osobami należącymi do I grupy podatkowej. Do tej grupy należą: małżonek; dzieci, wnuki, prawnuki (zstępni); rodzice, dziadkowie, pradziadkowie (wstępni); pasierb, pasierbica, zięć, synowa; rodzeństwo (także przyrodnie); ojczym, macocha i teściowie; za rodziców uważa się także rodziców adopcyjnych, a za zstępnych także dzieci adoptowane i ich dzieci, wnuki, prawnuki.
Zwolnienia i limity
Oprócz kwoty wolnej, obowiązującej z racji wszystkich darowizn, darowizny na inwestycje mieszkaniowe między tymi osobami są dodatkowo premiowane zwolnieniem. Jego podstawą jest art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. tekst jednolity z 1997 r. nr 16, poz. 89 ze zm.; dalej: upsd). To zwolnienie obejmuje wartość darowizn...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta