Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Darowizna i pożyczka w rodzinie

04 października 2003 | Prawo | WL

Inwestycje mieszkaniowe Bez zobowiązań wobec fiskusa

Darowizna i pożyczka w rodzinie

Często się zdarza w najbliższej rodzinie, że inwestycje mieszkaniowe, zwłaszcza dzieci, są wspomagane darowiznami i pożyczkami. Jeśli takie wsparcie nie przekroczy pewnych limitów, z tego tytułu nic się fiskusowi nie należy.

Darowizny są co do zasady obciążone podatkiem od spadków i darowizn, a pożyczki - podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Darowizny na cele mieszkaniowe są przez fiskusa traktowane w sposób szczególnie łagodny, ale tylko między osobami należącymi do I grupy podatkowej. Do tej grupy należą: małżonek; dzieci, wnuki, prawnuki (zstępni); rodzice, dziadkowie, pradziadkowie (wstępni); pasierb, pasierbica, zięć, synowa; rodzeństwo (także przyrodnie); ojczym, macocha i teściowie; za rodziców uważa się także rodziców adopcyjnych, a za zstępnych także dzieci adoptowane i ich dzieci, wnuki, prawnuki.

Zwolnienia i limity

Oprócz kwoty wolnej, obowiązującej z racji wszystkich darowizn, darowizny na inwestycje mieszkaniowe między tymi osobami są dodatkowo premiowane zwolnieniem. Jego podstawą jest art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. tekst jednolity z 1997 r. nr 16, poz. 89 ze zm.; dalej: upsd). To zwolnienie obejmuje wartość darowizn...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3043

Spis treści
Zamów abonament