Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

'Mój przyjaciel Król'

04 października 2003 | Plus Minus | BŁ

POLEMIKA Z JÓZEFEM HENEM

"Mój przyjaciel Król"

Zapewne nie podjęłabym polemiki z "kryptopowieścią", jak sam nazwał Józef Hen swoją książkę pt. "Mój przyjaciel Król", gdyż uznaję, że autor ma prawo wielbić, kogo chce, a fabułę oprzeć na wybranej epoce, faktach i na tym tle fantazjować. Jednakże jego kategoryczne i negatywne opinie wypowiadane w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" (nr 24, z 13 - 14 września) na temat poglądów i prac Jerzego Łojka dotyczących Stanisława Augusta, niepoparte żadnym merytorycznym uzasadnieniem, uważam za nieetyczne, szczególnie, że nieżyjący od 17 lat autor nie może się już bronić.

Polemika na temat króla Stanisława Augusta trwa już ponad 200 lat i przybierała różne barwy, zależnie od epoki. Szczególnie apologetyczną formę, wbrew temu, co twierdzi Józef Hen, miała w czasach PRL.

Jerzy Łojek, autor ponad 30 książek historycznych, zajmował się głównie problematyką niepodległościową, a stosunek głów państwa i przywódców do tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3043

Spis treści
Zamów abonament