Chroń komputer i swoje poufne dane
Podstawowe zasady bezpieczeństwa. Podszywając się pod bank, oszuści rozsyłają do setek tysięcy przypadkowych osób e-maile z prośbą o udostępnienie danych używanych przy logowaniu. Takie wiadomości trzeba ignorować
Cyberprzestępcy zazwyczaj atakują jednocześnie wiele kont bankowych z założeniem, że atak powiedzie się tylko w stosunku do nielicznych. Ich działania są proste i mechaniczne, dlatego równie prostymi metodami – korzystając z darmowych narzędzi i zachowując minimum zdrowego rozsądku – można się przed nimi obronić. Oczywiście naiwnością byłoby twierdzenie, że sposoby te zawsze są skuteczne.
Uwaga na fałszywe strony
Bardzo groźne są ataki typu phishing, czyli próby przechwycenia danych klientów banku, w tym loginu i hasła. Głównie wykorzystuje się do tego podstawione strony internetowe.
Ataki mogą różnić się detalami, ale mechanizm działania oszustów zawsze jest podobny. Podszywając się pod bank, rozsyłają do setek tysięcy przypadkowych osób e-maile z prośbą o zalogowanie się do systemu bankowości internetowej i udostępnienie danych używanych przy logowaniu. Rzekomo jest to niezbędne ze względów bezpieczeństwa, z powodu wymiany systemu informatycznego lub po to, by przeprowadzić weryfikację danych.W przesłanej wiadomości od razu znajduje się link do strony z formularzem logowania. Nie jest to jednak oryginalny serwis banku, tylko spreparowana przez przestępców kopia stworzona tylko po to, by pozyskać dane (z powodu błędu w najpopularniejszej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta