Kiedy skradzione rzeczy są kosztem podatkowym
Strata wskutek kradzieży może być kosztem podatkowym w firmie tylko wtedy, gdy nie jest wynikiem zaniedbań przedsiębiorcy
Do kosztów podatkowych możemy zaliczyć straty powstałe na skutek zdarzeń losowych, nieprzewidywalnych i nie do uniknięcia, a więc powstałych m.in. w wyniku kradzieży, pożaru, powodzi.
Skutki podatkowe kradzieży zależeć będą od tego, czy skradzione zostaną towary handlowe, środki trwałe czy na przykład pieniądze.
Utrata towarów
Najprostsze będą zasady rozliczania kradzieży towarów handlowych. Zgodnie z ogólną zasadą kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT lub odpowiednio art. 16 ustawy o CIT.
Nie każda jednak strata może być zakwalifikowana do kosztów podatkowych. Kosztem nie będą straty powstałe wskutek zaniedbań podatników. Zaliczenie konkretnych strat wywołanych kradzieżą może uniemożliwić na przykład brak należytego nadzoru nad sklepem lub innym punktem handlowym.
Konieczne będzie również odpowiednie udokumentowanie strat poniesionych w wyniku kradzieży. Potwierdzają to organy podatkowe, np. Izba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta