Jeśli wywieźliśmy towar do innego kraju UE, możemy zastosować 0-proc. stawkę
Firmy handlujące z kontrahentami z Unii Europejskiej co miesiąc stają przed dylematem, czy zgromadzone dokumenty pozwalają na zastosowanie preferencyjnej stawki VAT
Najważniejsze, żeby potwierdzały, że towar został wywieziony.
Art. 42 ust. 3 ustawy o VAT wymaga, aby przed złożeniem deklaracji VAT za miesiąc, w którym wewnątrzwspólnotowa dostawa powinna być opodatkowana, przedsiębiorca miał wszystkie dokumenty łącznie potwierdzające wywóz towarów z Polski do innego kraju UE. Są to:
- dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium innego niż Polska kraju UE (w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi),
- kopia faktury,
- specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku.
Korespondencja albo dowody zapłaty
Jeżeli dokumenty te nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia towarów do nabywcy w innym państwie Wspólnoty, wówczas – na podstawie art. 42 ust. 11 ustawy o VAT – podatnik może stosować dodatkowe, np.:
- korespondencję handlową;
- dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;
- dokumenty potwierdzające zapłatę za towar;
- dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium innego kraju Unii Europejskiej.
Zapobieganie nadużyciom
W praktyce dość często występują sytuacje, gdy dostawca towarów nie ma kompletu dokumentów z listy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta