Dostarczasz towary z Unii przez magazyn, powinieneś się zarejestrować
Przedsiębiorcy współpracujący z zagranicznymi kontrahentami nie mają pewności, jak rozliczać transakcje przeprowadzane przez znajdujące się w Polsce magazyny
Wątpliwości te ma rozwiązać – obiecywana przez resort finansów – nowelizacja ustawy o VAT. Na razie są to jednak tylko obietnice, konkretnych rozwiązań wciąż brak. Sprawdźmy, co w rozliczeniu tych transakcji sprawia przedsiębiorcom trudności.
Są zalety...
W handlu międzynarodowym często spotykana jest sytuacja, kiedy producent przewozi towary do zlokalizowanego w innym kraju magazynu, skąd bezpośrednio pobiera je kontrahent według składanych przez siebie zamówień. Jest to wygodne dla odbiorców towarów: umożliwia dostarczanie towarów w momencie, kiedy istnieje na nie konkretne zapotrzebowanie. Magazyn jest zazwyczaj zlokalizowany w niewielkiej odległości od zakładu odbiorcy albo bezpośrednio na jego terenie. Dzięki temu można dostarczać towary praktycznie wprost na taśmę produkcyjną. Nabywca nie musi utrzymywać dużych zapasów części potrzebnych w procesie produkcji. Może więc zminimalizować ponoszone przez siebie koszty magazynowania i w ten sposób zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku.
...ale nie brak też kontrowersji
Biorąc pod uwagę VAT, istotna jest identyfikacja czynności opodatkowanych i związanej z tym konieczności rejestracji na VAT przez podmiot zagraniczny dostarczający towary. Przy standardowej dostawie transgranicznej w ramach UE obowiązek rejestracji nie powstaje, bo jedynym zdarzeniem opodatkowanym w Polsce jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta