Nowa siedziba może być powodem sporu
Nie zawsze możemy odliczyć straty powstałe na skutek likwidacji nie w pełni umorzonych inwestycji w obce środki trwałe
To może spowodować, że zmiana siedziby firmy nie będzie przedsiębiorcy już tak cieszyć. Są jednak argumenty, które mogą urzędników przekonać.
Decyduje cel wydatków
Przede wszystkim musimy wykazać, że zmiana zajmowanego obecnie lokalu biurowego jest ekonomicznie uzasadniona. Możemy bowiem zaliczyć do kosztów podatkowych wszystkie wydatki, jeśli tylko likwidacja inwestycji w obce środki trwałe ma bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub jego zachowanie czy zabezpieczenie.
Dobrze jest przygotować gruntowną analizę opłacalności. Niższy czynsz w nowej siedzibie, dodatkowe świadczenia, wyższy standard nowego budynku, nowoczesny i bardziej bezpieczny system ochrony – to dobre argumenty w razie zmiany siedziby firmy. Działania te są bowiem celowe i uzasadnione ekonomicznie. Co więcej mają na celu poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli zatem w ich wyniku powstała strata i nie miało to związku ze zmianą rodzaju działalności, powinniśmy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta