Zyskiem z akcji dzielimy się z fiskusem
Gdy przedsiębiorca sprzedaje posiadane udziały lub akcje, powinien rozliczyć się z urzędem skarbowym. W jaki sposób, zależy od tego, czy jest osobą fizyczną, czy prawną
Przepisy ustaw podatkowych określające skutki transakcji sprzedaży udziałów lub akcji w wielu miejscach są podobne. Nie brak jednak i różnic. Sprawdźmy zatem, jak powinni rozliczać się podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, a jak podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych.
Jak ustalić przychód
Przy odpłatnym zbyciu udziałów (akcji) obowiązek podatkowy powstaje niezależnie od tego, czy nastąpiła faktyczna zapłata. Art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) mówi bowiem, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Podobna zasada obowiązuje również w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT).
PrzykładOsoba fizyczna zawarła umowę zbycia akcji w listopadzie 2006 r. W umowie przewidziano, że 50 proc. ceny będzie zapłacone w momencie zawarcia umowy, a pozostała część w listopadzie 2007 r. Obowiązek zapłaty podatku od całego dochodu ze zbycia akcji powstał 30 kwietnia 2007 r. (termin złożenia zeznania podatkowego) niezależnie od tego, że zapłatę za pozostałe 50 proc. akcji zbywca otrzymał dopiero w listopadzie 2007 r.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta