Instynkt życia
Autobiografia Anny Langfus
Krzysztof Cieślik
Skazana na życie” Anny Langfus to fabularyzowana autobiografia polskiej Żydówki ocalonej z Holokaustu, która została gwiazdą francuskiej literatury.
„Nie chcę nazywać tej książki autobiografią. Na pewno to, co w niej opisuję, oparte jest na faktach. Zresztą nie miałabym odwagi tego wymyślić. Dokonałam jednak w swoich wspomnieniach pewnej selekcji, pomijając te wszystkie okropności, o których nie godzi się pisać. Bo przecież są pewne granice” – powiedziała w 1960 roku Pierre’owi Dumantowi w programie „Lectures pour tous” Anna Langfus, której „Skazana na życie” (w oryginale „Le sel et le souvre”, czyli „Sól i siarka”) ukazuje się właśnie w Polsce.
Langfus (nazwisko panieńskie Szternfikiel) urodziła się 2 stycznia 1920 roku w Lublinie. Pochodziła z jednej z najzamożniejszych żydowskich rodzin kupieckich w mieście. Była jedynaczką, a jej dzieciństwo przypominało sielankę. Uczęszczała do gimnazjum imienia Unii Lubelskiej, podobnie jak jej rówieśnica Anna Kamieńska i młodsza o rok Julia Hartwig. Szykowano dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta