Wszystko o studiach prawniczych: rekrutacja, program i tryb nauki
Tegoroczni maturzyści zainteresowani studiami prawniczymi mają do wyboru 16 wydziałów prawa na państwowych uczelniach. Ich oferta kształcenia z roku na rok jest coraz bogatsza
Prawo nie należy do łatwych kierunków. Maturę trzeba zdać bardzo dobrze, nie tylko ze względu na późniejszy poziom nauczania, ale także z powodu ogromnej liczby chętnych na jedno miejsce. Prawo obok psychologii już od wielu lat należy do najbardziej obleganych kierunków. Poza wzorowymi ocenami najlepiej, by przedmioty kierunkowe należały do grupy humanistycznych – chodzi o język ojczysty oraz obcy, historię i wiedzę o społeczeństwie (WOS).
Państwowo czy prywatnie?
Absolwenci liceów, którzy chcą studiować prawo, mogą zdawać egzaminy zarówno na uczelnie państwowe, jak i prywatne. Jednak w publikowanych rokrocznie rankingach uczelni wyższych te pierwsze wypadają zdecydowanie lepiej od szkół niepaństwowych. Studia na wydziałach prawa, np. uczelni warszawskich, mają zbliżony charakter, choć istnieją pewne rozbieżności w przyjętym programie studiów. Na niektórych uczelniach np. w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Warszawie im. Leona Koźmińskiego program nauczania prawa różni się od uniwersyteckich studiów prawniczych tym, że zakłada pogłębione specjalizacje z zakresu prawa gospodarczego lub prawa finansowego.
Organizacja studiów
Podczas pięcioletniego nauczania, które odbywa się w formie wykładów i konwersatoriów (ćwiczeń), student poznaje historię prawa, zapoznaje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta