Marzenie o doskonalszym związku
Czterdziesta rocznica śmierci Martina Luthera Kinga miała niezwykłe preludium w postaci wrzawy wokół związków Baracka Obamy z radykalnym murzyńskim pastorem. Czy z tej wrzawy zrodzi się prawdziwa, głęboka dyskusja o rasie w Ameryce?
King jest bohaterem Ameryki. Jego podobiznę drukuje się na znaczkach, uczą się o nim dzieci we wszystkich amerykańskich szkołach, jego imię przywołują politycy wszelkich maści. Przywódca ruchu na rzecz równouprawnienia czarnych jest wymieniany jednym tchem z białymi tytanami amerykańskiej historii.
Ale ta rocznica jego śmierci jest niezwykła z innego powodu: zbiegła się z dyskusją o rasie, jakiej w Ameryce dawno nie było. Peany na jego cześć mieszają się z echami medialnej wrzawy wokół Baracka Obamy i jego wieloletniego pastora Jeremiaha Wrighta.
Poszło o dawne wypowiedzi kaznodziei przypomniane teraz przez stacje telewizyjne i blogosferę. Słowa Wrighta wydały się wielu Amerykanom szokujące.
Na przykład: „Boże, przeklnij Amerykę za mordowanie niewinnych ludzi, Boże, przeklnij Amerykę na tak długo, jako długo wydaje się jej, że to ona jest Bogiem”.
Albo: „Zbombardowaliśmy Hiroszimę, zbombardowaliśmy Nagasaki, zabiliśmy znacznie więcej ludzi, niż zginęło w Nowym Jorku i Pentagonie, i nawet nie drgnęła nam powieka. Rzeczy, które robiliśmy za granicą, wracają teraz do naszego ogródka. Przemoc rodzi przemoc, nienawiść rodzi nienawiść, terroryzm rodzi terroryzm”.
Lub: „Ten kraj powstał na rasizmie i dalej opiera się na rasizmie”.Kaznodzieję zaczęto określać mianem czarnego radykała. Komentatorzy medialni zaczęli się domagać od Obamy, by wytłumaczył się ze swej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta