Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cień „kremlowskiego górala”

05 kwietnia 2008 | Rzecz o książkach | Tomasz Stańczyk
 Po aresztowaniu rodziców Natalia i Jelena trafiły do sierocińca. Zabrała je stamtąd babcia Jelena Lebiediewa. Musiała jednak spełnić warunek postawiony przez NKWD: wyjazd z dziewczynkami na zesłanie.
źródło: magnum
Po aresztowaniu rodziców Natalia i Jelena trafiły do sierocińca. Zabrała je stamtąd babcia Jelena Lebiediewa. Musiała jednak spełnić warunek postawiony przez NKWD: wyjazd z dziewczynkami na zesłanie.

Okaleczona Rosja. Brytyjski historyk Orlando Figes ułożył swe „Szepty” z opowieści ludzi, którzy mówią o życiu swoim i swoich rodzin w stalinowskiej Rosji.

O tym, jak odcisnęły się na ich losach takie wydarzenia jak kolektywizacja i wielki głód, industrializacja, wielka czystka i wojna.

Na stronach książki przewijają się nazwiska rozstrzelanych i zmarłych w łagrach. Jednak to nie ich los jest głównym tematem „Szeptów”. Mówią one przede wszystkim o tych, którzy przetrwali represje lub „tylko” ponosili konsekwencje aresztowania najbliższych. Pokazują, w sposób niejednokrotnie wstrząsający, jak stalinizm sterował zachowaniami i emocjami ludzi, łamał charaktery, naznaczał lękiem, podejrzliwością, urazami. A także skłaniał do niegodnych zachowań lub wymuszał je. W istocie „Szepty” pokazują, jak zostało okaleczone psychicznie społeczeństwo sowieckiej Rosji.

Ludzie mający „złe pochodzenie”, burżuazyjne, szlacheckie lub kułackie, ukrywali je, żyjąc w nieustającym strachu przed ujawnieniem prawdy. Starali się „roztopić w masach proletariackich”. Taka po części była motywacja późniejszego pisarza Konstantego Simonowa, jednego z bohaterów książki, który uczył...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 7982

Spis treści
Zamów abonament