Wojsko chroni przed zwolnieniem z pracy
Pracownikowi, który musi zasilić szeregi polskiej armii, firma powinna zapewnić powrót na zajmowane dotychczas stanowisko
Sytuację pracownika, który ma spełnić obowiązek wobec ojczyzny, określa ustawa z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 1992 r. nr 4, poz. 16 ze zm). Przyznaje ona pracującym poborowym wiele przywilejów.
Ani umowy rozwiązać, ani wypowiedzieć
Wezwany do wojska pracownik trafia do grupy zatrudnionych podlegających szczególnej ochronie przed zwolnieniem. Zgodnie z przepisami w okresie między dniem doręczenia mu karty powołania do czynnej służby wojskowej a jej odbyciem stosunek pracy nie może być przez firmę wypowiedziany ani rozwiązany. Otrzymanie biletu do wojska przerywa bieg upływającego wypowiedzenia.
Jeżeli okres wypowiedzenia umowy (niezależnie od tego, czy dokonał go pracodawca czy pracownik) upływa po dniu doręczenia karty powołania, to wymówienie staje się bezskuteczne. W takim wypadku rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić tylko na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta