Czy biegły sądowy prowadzi działalność
Urzędy uważają, że działający na zlecenie sądu biegły powinien płacić VAT od wynagrodzenia. Sądy administracyjne coraz częściej twierdzą jednak, że nie jest on podatnikiem
Biegły sądowy jest organem pomocniczym wymiaru sprawiedliwości w tych wszystkich przypadkach, gdy od sądu wymagane są wiadomości specjalne. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że tytułu biegłego można używać tylko wtedy, gdy sporządza się opinie dla uprawnionego podmiotu; używanie go w innych przypadkach jest niedopuszczalne (wyrok z 12 kwietnia 1999 r., II SA 336/99).
Samodzielny, ale nie do końca
Decydując się na skorzystanie z wiedzy biegłego, sąd wydaje postanowienie o dopuszczeniu dowodu z jego opinii. Jednocześnie określa, jakie czynności wymagają specjalistycznej wiedzy. Wskazuje też na przedmiot i zakres opinii. Mimo to nie ma wpływu na jej merytoryczną treść. Dostarczona przez biegłego opinia jest – zdaniem Sądu Najwyższego (wyrok z 6 lutego 2003 r., IV CKN 1763/00) – w toku prowadzonego postępowania jednym z wielu środków dowodowych, podlegającym ocenie sądu. Zatem osoba powołana na biegłego teoretycznie jest samodzielna w swoich działaniach. Nie do końca jednak.
Czynności w celach zarobkowych
Opodatkowana VAT jest odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przez odpłatne świadczenie usług rozumiemy każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi odpłatnej dostawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta