Z rodziną łatwiej pokonać raka
Prof. Andrzej Borówka, krajowy konsultant ds. urologii, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego
Rz: U jak wielu mężczyzn w Polsce co roku wykrywa się raka gruczołu krokowego?
Prof. Andrzej Borówka: Ta liczba przekracza 7 tysięcy i jest tendencja wzrostowa. Co roku notujemy wzrost zapadalności o 2,5 proc.
Z czego on wynika?
Mogą być trzy przyczyny. Po pierwsze: lepsze rozpoznawanie, po drugie: objęcie procesem diagnostycznym coraz większej liczby mężczyzn i po trzecie: autentycznie zwiększona liczba przypadków występowania tego nowotworu.
Czy rzeczywiście coraz więcej osób zapada na tę chorobę? Nie potrafię na to pytanie odpowiedzieć i obawiam się, że nikt tego nie potrafi. Wiadomo, że liczba nowych rozpoznań rośnie i z całą pewnością jest związana z lepszą rozpoznawalnością raka, medycyną na coraz wyższym poziomie oraz rosnącą świadomością mężczyzn, którzy zgłaszają się do lekarza, zanim jeszcze zauważą u siebie charakterystyczne symptomy choroby. Jak wielu mężczyzn z rakiem gruczołu krokowego przegrywa walkę z chorobą i umiera? Dotyczy to połowy pacjentów, u których wykryto nowotwór. Może nawet trochę więcej. Współczynnik umieralności z powodu raka gruczołu krokowego jest dwukrotnie mniejszy od współczynnika zapadalności na ten nowotwór.
Dlaczego?
Wciąż zbyt późno rozpoznaje się chorobę. Często jest ona wykrywana już w zbyt zaawansowanym stadium, w którym nie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta