Prawa pacjenta to nie fanaberia
Ks. Arkadiusz Nowak, twórca Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej
Rz: Do czego pacjenci mają prawo? Czego mogą się domagać od lekarzy?
Ks. Arkadiusz Nowak: – Jest kilka norm, których przestrzeganie powinno być podstawą relacji między lekarzem a jego pacjentem. Chory ma prawo do pełnej informacji o stanie swojego zdrowia. Powinna być mu przekazana w jak najbardziej przystępny i zrozumiały dla niego sposób. Lekarze powinni poinformować chorego o wszystkich, nawet tych najbardziej nowoczesnych metodach terapeutycznych oraz jego szansach na wyleczenie. Dopiero po uzyskaniu pełnej informacji pacjent może podjąć świadomą decyzję i zgodzić się na określoną metodę leczenia. Często w szpitalach zapomina się także o prawie do intymności. To łączy się z obowiązkiem lekarza do zachowania tajemnicy o stanie zdrowia chorego. Lekarze, często nawet nie pytając się pacjenta o zgodę, omawiają jego przypadek przy swoich studentach oraz innych pacjentach leżących na sali. Prawa do intymności oraz tajemnicy są jeszcze często nieprzestrzegane.
Kilka lat temu założył ksiądz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Czym zajmuje się ta instytucja?
Instytut ma dwa podstawowe cele. Po pierwsze, integrujemy organizacje oraz stowarzyszenia pacjentów. A tych jest w Polsce niemało, łącznie około dwustu. To właśnie dla takich stowarzyszeń organizujemy konferencje czy warsztaty z zakresu edukacji zdrowotnej oraz praw pacjenta. Zjazdy odbywają się co najmniej kilka razy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta