Rząd rusza do reprywatyzacji
Donald Tusk zapowiada, że w ciągu kilku miesięcy rząd będzie miał gotowy projekt. A w resorcie skarbu ostro pracują, by obietnica premiera była realna
– Rząd kończy prace nad rekompensatami dla wszystkich polskich obywateli, którzy po wojnie utracili majątki – Donald Tusk pierwszy raz powiedział o tym miesiąc temu podczas wizyty w USA. Deklarację tę powtórzył podczas niedawnej wizyty w Izraelu.
Szef rządu na razie unika mówienia o szczegółach. Zastrzega, że cała operacja będzie rozciągnięta w czasie i ograniczona do zwrotu właścicielom niewielkiego procentu wartości majątku. Tłumaczy, że chodzi raczej o przywrócenie ludziom poczucia sprawiedliwości.
Jeśli gabinetowi Donalda Tuska rzeczywiście uda się doprowadzić reprywatyzację do końca, zlikwiduje jeden z największych nierozwiązanych dotąd problemów Polski. Sprawa jest o tyle istotna, że jesteśmy państwem obciążonym największymi roszczeniami dawnych właścicieli na świecie i ostatnim krajem UE, który nie rozwiązał problemu zwrotu majątków. Czesi uregulowali tę kwestię w sześciu ustawach, z których dwie przyjął jeszcze rząd czechosłowacki. Ustawę reprywatyzacyjną przyjęły też m.in. Rumunia, Litwa, Łotwa i Estonia, Węgry (w formie rekompensat), Bułgaria, a nawet Albania. Reprywatyzację chciano też przeprowadzić w Rosji za czasów Borysa Jelcyna. Ostatecznie zrezygnowano z tych planów. Polska bez ustawy nie jest zaś zabezpieczona przed falą ewentualnych roszczeń.
Dwa miesiące temu o ocenę dotychczasowych polskich przymiarek do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta