Medycy od ciała i duszy
Lekarz najpierw miał leczyć duszę, potem nauczył się leczyć ciało. Teraz już wiemy, że musi dbać o jedno i drugie. Musi mieć baczenie na całego człowieka – mówi prof. Tomasz Pasierski, kardiolog, kierownik Zakładu Humanistycznych Podstaw Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. I dodaje, że XXI wiek to czas kolejnej rewolucji w medycynie. – Na naszych oczach zaczyna powstawać medycyna zorientowana na całego człowieka
I choć w Polsce holistyczna medycyna dopiero raczkuje, to lekarze, socjologowie, a przede wszystkim organizacje pacjentów przyznają, że taki właśnie kierunek zmian jest w tej nauce nieuchronny.
Winna medycyna
Z medycznych danych statystycznych wynika, że 60 proc. chorych cierpi na schorzenia przewlekłe. Są wśród nich przede wszystkim osoby ze schorzeniami onkologicznymi, ale też z chorobami nerek, serca i stawów oraz chorzy psychicznie.
– Życie z przewlekłą chorobą nasuwa pytanie o jego jakość – mówi prof. Pasierski. – Wprawdzie i w nagłej chorobie jakość życia początkowo gwałtownie spada, ale potem wraca do normy. W chorobie przewlekłej warto na tę jakość uważać przez cały czas. Bo przecież leczenie nie może być gorsze od samej choroby.
Jak jednak przyznają specjaliści, badań systematycznych nad jakością życia w chorobie prawie się w Polsce nie przeprowadza.
Brak badań
– Dotychczas realizowane badania na przykład osób z chorobami nowotworowymi były wycinkowe, dotyczyły wyselekcjonowanych grup, takich jak pacjenci z jednego oddziału szpitalnego. A takie badania nie mogą być uogólniane – tłumaczyła prof. Antonina Ostrowska na ubiegłorocznej konferencji „Jakość życia w chorobie – uwarunkowania psychologiczne, społeczne i medyczne”. Socjolog dodawała jednak, że z badań reprezentacyjnych na grupie różnych przewlekle...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta