Niewygodna prawda dla Ala Gore’a
Do niedawna biopaliwa były dla ekologów trendy i cool, bo ratowały planetę. Dzisiaj ją niszczą – pisze zastępca redaktora naczelnego „Rz”
Bank Światowy jest zaniepokojony gwałtownym wzrostem cen żywności i groźbą głodu w krajach Trzeciego Świata. Powodów jest wiele, ale jeden wydaje się szczególnie intrygujący. Otóż włodarze banku zwracają uwagę, iż w Azji, Afryce i Ameryce Południowej coraz większe połacie ziemi przeznacza się pod uprawę roślin służących do produkcji paliw ekologicznych, co sprawia, iż z dnia na dzień wytwarza się tam mniej żywności, a więcej etanolu.
Ile kosztuje walka z ociepleniem
Rząd Malezji wycina lasy całymi hektarami, by produkować i sprzedawać olej palmowy. W Brazylii eksmituje się chłopów, niezbyt orientujących się w światowych trendach, by powiększać areał uprawy kukurydzy (pomniejszając jednocześnie areał dżungli amazońskiej). W Argentynie uchwalono rok temu prawo, które daje pokaźne ulgi podatkowe producentom soi, co przyniosło skutki opłakane dla tamtejszych lasów. A Unia Europejska chce, by do 2020 roku 10 proc. paliw stosowanych na Starym Kontynencie wytwarzano z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta