Falsyfikaty niepotrzebnie trafiają do sądów
Rozmowa: Wiesław Ochman, kolekcjoner malarstwa
Rz: Niedawno zorganizował pan w Nowym Jorku i w Waszyngtonie aukcję polskiej sztuki współczesnej, 11 z kolei od 1986 roku.
Wiesław Ochman: Katalog dokumentuje 117 dzieł ofiarowanych przez blisko 100 artystów. Osiągnięte średnie ceny to 3 – 7 tysięcy dolarów. Doskonale sprzedała się rzeźba i grafika artystyczna. Nabywcami byli nie tylko Polacy, ale także np. Japończycy i Niemcy, którzy odwiedzili Ambasadę RP w Waszyngtonie i Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku. Żeby zebrać ofertę, przejechałem po Polsce od pracowni do pracowni ok. 12 tys. kilometrów. Artyści obiecują, że nadeślą pracę, a potem nie mogą się zdecydować, którą wybrać. Kiedy odwiedzam pracownię, poznaję dorobek i pomagam dokonać wyboru.
Dochód, jak zawsze, przeznaczony zostanie na cele dobroczynne, m.in. na budowę domu muzyka seniora, na wzór domu dla aktorów weteranów w Skolimowie. Część pieniędzy zasili nagrody w Konkursie dla Młodych Śpiewaków im. Adama Didura i inne podobne cele.
Są w tej ofercie interesujące prace artystów nieznanych na krajowych aukcjach.
Są dzieła klasyków, jak np. Stanisław Baj, Bronisław Chromy, Juliusz Joniak, Franciszek Maśluszczak, Waldemar Świerzy, Gustaw Zemła – z konieczności wymienię tylko niektóre nazwiska. Jednak staram się także prezentować w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta