Kiedy można refakturować dodatkowe świadczenia
Przedsiębiorcy coraz częściej wystawiają refaktury na koszty dodatkowe ponoszone w związku z wykonaniem usługi. Nie zawsze jest to możliwe, dużo zależy od umowy między kontrahentami
Praktyka taka jest coraz powszechniejsza. Refakturowane są m.in. koszty dojazdu lub noclegu ponoszone w związku z wykonaniem usług. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie ewentualne zaniżenie podatku należnego lub rozliczenie VAT z opóźnieniem.
Ustawa milczy...
Ustawa o VAT o refakturowaniu nic nie mówi. Poprzednia ustawa z 1993 r. zawierała przepis (art. 5 ust. 4a), który mówił, że w przypadku gdy podatnik nabywa usługi we własnym imieniu, ale na rzecz innego podmiotu, a usługa jest świadczona bezpośrednio temu podmiotowi – uznaje się, że nabywa on i świadczy tę usługę.
...wyjaśniają sądy i resort
Ministerstwo Finansów w jednym z pierwszych oficjalnych stanowisk dotyczących refakturowania (pismo z 14 lipca 1995 r., PP3-8218-3116/95/ MR) stwierdziło, że „w przypadku refakturowania mamy do czynienia z sytuacją, gdy jeden podmiot nabywa usługę, którą następnie odsprzedaje innemu podmiotowi, przy czym sprzedający nie jest bezpośrednim usługodawcą. (...) Refakturowanie kosztów jest równoznaczne ze sprzedażą usług i winno być opodatkowane podatkiem od towarów i usług według stawek właściwych”.
Możliwość refakturowania dopuścił również Naczelny Sąd Administracyjny (w odniesieniu do kosztów mediów ponoszonych przez najemcę lub dzierżawcę). W wyroku z 27 października 1995...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta