Taniec czarnych dziur
Dzięki krakowskim badaczom możliwe stało się potwierdzenie teorii względności Einsteina
Dwie supermasywne czarne dziury krążące wokół siebie odkryli astronomowie pracujący pod kierownictwem prof. Mauri Valtonena z Uniwersytetu Turku. W zespole pracowali polscy astronomowie z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Pedagogicznej w Krakowie.
Nowe odkrycie umożliwia przetestowanie teorii względności Einsteina i potwierdza ją po raz pierwszy w obecności silnych pól grawitacyjnych. Wyniki badań prezentuje dzisiejsze wydanie prestiżowego magazynu „Nature”.
Strumienie światła
Układ czarnych dziur odkryto w kwazarze o nazwie OJ287 w odległości ok. 3,5 mld lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Raka. Kwazar to obiekt gwiazdopodobny, źródło fal radiowych. Wirująca struktura uformowana przez pył i gaz opadające na silne źródło grawitacji, jakim jest czarna dziura, tworzy tzw. dysk akrecyjny. Wzdłuż osi obrotu dysku wydobywają się strumienie zjonizowanej materii i emitowane jest promieniowanie rentgenowskie – to tzw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta