Szlacheckie gniazdo
Ta urokliwa budowla nazywana jest małym Wawelem i trzeba przyznać, określenie pasuje znakomicie.
Zamek suski – siedziba znanych szlacheckich rodów – wzorowany był na królewskiej rezydencji i choć ustępuje oryginałowi rozmiarem, urodą śmiało może z nim konkurować.Otwarty na wschód dziedziniec zdobią arkadowe krużganki – podobne do wawelskich. Zamek ma prostą, trójskrzydłową konstrukcję i cztery wysunięte na zewnątrz wieże, w tym jedną zegarową. Budowla nigdy nie pełniła roli warowni, a kolejnym budowniczym wyraźnie zależało nie tyle na funkcjach obronnych, ile na wygodzie mieszkańców. Dlatego – choć ma w nazwie zamek, w istocie pełnił od początku funkcję bogatej rezydencji, której charakter miał być świadectwem zamożności i niemałych ambicji właścicieli.
Obronny dwór z kamienia
Z początkami suskiego zamku wiąże się pewna romantyczna opowieść. Do Krakowa, zwłaszcza od kiedy na królewskim tronie obok Zygmunta Starego zasiadła Włoszka – Bona Sforza, licznie przybywali z Italii tamtejsi artyści i rzemieślnicy. Był wśród nich złotnik z Florencji Casper Castiglione, który został zatrudniony przy pracach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta