Holenderkę weź na miasto, a górala w trudną trasę
Dwa koła, rama, kierownica i łańcuch – wydawać by się mogło, że tak prosta konstrukcja nie może budzić skrajnych emocji. Tymczasem cyklistom znane jest uczucie ekstremalnej fascynacji rowerem. Jeśli się nią zarazisz, może dopaść cię nawet... cykloza
Marek Tyniec, szef portalu rowerowego BikeWorld.pl, na fundamentalne pytanie „jaki rower wybrać” odpowiedział nam z siodełka swego pojazdu: – Odpowiedni dla siebie.
Rozmawialiśmy z nim, gdy właśnie przygotowywał się do kolejnego wyścigu. – Biorę udział w maratonach górskich, więc przed startem muszę trochę potrenować – powiedział.
Na czym trenuje kolarz górski? – Oczywiście na szosówce (rower szosowy, tzw. kolarzówka – przyp. red.) – powiedział.
Swój rower górski, na którym startuje w maratonach, składał z różnych części, dopasowując go do indywidualnych potrzeb.
Rama ze stopu aluminium i karbonu wyposażona jest tylko w przedni amortyzator. Dzięki temu rower jest lżejszy. Inni wyczynowcy stosują podobne zabiegi.
Jaki rower wybrać
Każdy, kto planuje kupno roweru, powinien zadać sobie elementarne pytanie: jak będę swój pojazd wykorzystywać i gdzie będę na nim jeździć?
Prosząc sprzedawcę o pomoc w wyborze roweru, powinniśmy mu powiedzieć, czy chcemy jeździć po mieście, czy planujemy wycieczki za miasto, jazdę po trudnym terenie, czy po górach. Dopiero dysponując takimi informacjami, sprzedawca będzie wiedział, co polecić.
W zależności od przeznaczenia rowery do jazdy rekreacyjnej dzielą się na dwie kategorie: miejskie i górskie. – Jeszcze do niedawna kupujący ulegali obowiązującemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta