Dysleksja ukryta w mózgu
Przyszłe problemy językowe można wykryć już u niemowląt, na długo przed pojawieniem się pierwszych symptomów
Problemy z sylabizowaniem, mylenie słów, popełnianie tzw. czeskich błędów – to typowe objawy dysleksji. Badania dowodzą, że może na nią cierpieć nawet 10 proc. dzieci. Jak im pomóc? Nie czekać, aż w przedszkolu czy szkole nie będą mogły sobie poradzić z nauką pisania i czytania. Diagnozę można postawić dużo wcześniej, badając aktywność mózgu i reakcje neurologiczne nawet bardzo małych dzieci.
Testy jeszcze przed szkołą
– To zaburzenie dziedziczne, więc nietrudno stwierdzić, kogo powinno się badać pod kątem dysleksji – powiedziała „Rz“ dr Dorota Bednarek ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.
– Przyszłe problemy językowe możemy zdefiniować już u dzieci między szóstym a 48. miesiącem życia – powiedziała „Rz“ dr April Benasich, dyrektor Infancy Studies Laboratory w Rutgers na Uniwersytecie Stanu New Jersey. Badaczka przeprowadziła serię testów neuropsychologicznych, z których wynika, że reakcje mózgu na określone bodźce, np. wzrokowe czy słuchowe, mogą ujawnić już na wczesnym etapie życia dziecka kłopoty z przyswojeniem języka.
Dr Benasich zaobserwowała, że pierwszym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta