Las przypomina współczesne miasto
Engelbert Humperdinck „Jaś i Małgosia”. Nowoczesna wersja znanej bajki
Dawno, dawno, dokładnie 115 lat temu w weimarskiej Operze Dworskiej odbyła się premiera operowej baśni...
Adelheid Wette, młodsza siostra Engelberta Humperdincka, opracowała inscenizację znanej baśni braci Grimm pt. „Jaś i Małgosia” i poprosiła brata o skomponowanie muzyki. Utwór, który w zamyśle miał być rodzinną zabawą, przerodził się w operę wymagającą solistów o dobrych głosach i dużej orkiestry. Pierwsze wykonanie „Hänsel und Gretel”, jak po niemiecku nazywają się bohaterowie utworu, poprowadził w Weimarze sam Richard Strauss.
Chociaż Humperdinck komponował „Jasia i Małgosię” pod wpływem Ryszarda Wagnera, którego asystentem był w Bayreuth w pracy nad „Parsifalem”, w warstwie muzycznej zachował lekkość i wdzięk ludowej opowiastki. Z drugiej strony język muzyczny jest tu niezwykle wyrafinowany. Dlatego poruszająca dziecięcą wyobraźnię bajkowa historia zachwycić może każdego melomana, niezależnie od wieku.
Nowa wersja „Jasia i Małgosi”, przygotowana z rozmachem w Operze Novej, ma szansę stać się wydarzeniem. Spektakl reżyseruje znany twórca przedstawień dziecięcych i młodzieżowych Cezary Domagała, choreografia jest dziełem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta