Gdy powstaje związek reprezentatywny, rada znika niemal automatycznie
Jeśli po wyborze rady pracowników przez załogę w firmie powstanie związek zawodowy, to rada ulega likwidacji. Ale pracodawcy mogą mieć tu sporo wątpliwości
Jeśli pracodawcy zorganizowali wybory zgodnie z ustawą z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (DzU nr 79, poz. 550, dalej ustawa o informowaniu), można przyjąć, że cała załoga miała wpływ na wybór swoich przedstawicieli.
Jedno wyklucza drugie
Często zdarza się jednak, że już po wyborze rady w zakładzie powstaje związek zawodowy. Może to oznaczać, że wybór załogi zostanie unieważniony, a organizacja związkowa swobodnie powoła nowych przedstawicieli. Co więcej, pracownicy – choćby stanowili większość w zakładzie – nie mogą temu przeciwdziałać.
Tam, gdzie funkcjonuje już rada pracowników wybrana w wyborach i powstaje związek zawodowy, rada ulega rozwiązaniu, a mandat jej członków wygasa po sześciu miesiącach od dnia, w którym pracodawca został powiadomiony na piśmie o objęciu go zakresem działania organizacji związkowej oraz o liczbie jej członków. Tak stanowi art. 4 ust. 5 ustawy o informowaniu. Wyjątkowo przepisu tego nie stosuje się jednak, gdy do upływu kadencji rady pozostało nie więcej niż 12 miesięcy.
Rozwiązanie rady jest automatyczne, gdy w firmie powstaje reprezentatywny związek zawodowy i poinformuje o tym szefa. Taki skutek nie został bowiem uzależniony od poinformowania pracodawcy o zamiarze utworzenia rady, a jedynie o powstaniu związku zawodowego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta