TP SA ma się lepiej niż rywale
Duzi operatorzy wciąż świetnie zarabiają. TP SA pozostaje najbardziej rentowną w branży. Jej wpływy od jednego klienta są nawet dwa razy wyższe niż konkurentów
Akcje Telekomunikacji Polskiej nie są w łaskach u inwestorów giełdowych. Rynek publiczny wycenia operatora‚ lekko licząc, 10 – 15 mld zł poniżej wartości, na jaką wskazuje jego wynik finansowy. Tymczasem rok w rok operator daje akcjonariuszom ponad 2 mld zł zysku. Z rentownością netto 11 – 12 proc. należy do finansowych liderów telekomunikacyjnego rynku.
Lepsi są tylko operatorzy sieci komórkowych‚ którzy na czysto inkasują około 15 proc. swoich przychodów. Powód jest prosty: średnie ceny połączeń w sieciach komórkowych są ciągle wyższe niż w stacjonarnych‚ podczas gdy koszty świadczenia usług – niższe. Wystarczy powiedzieć‚ że PTK Centertel ma koszty o 40 proc. niższe niż Telekomunikacja Polska‚ chociaż obsługuje już kilka milionów klientów więcej. Mniej trzeba płacić za utrzymanie i rozbudowę infrastruktury radiowej w porównaniu z siecią stacjonarną‚ zwłaszcza tak dużą jak należąca do TP. Nie ma jednak tego złego‚ co by na dobre nie wyszło. Wielki majątek trwały TP podlega amortyzacji‚ która powiększa wynik EBITDA operatora – jeden z najważniejszych wskaźników określających kondycję finansową przedsiębiorstwa.
Rentowność EBITDA grupy TP (42 proc.) jest wyższa niż jego komórkowych konkurentów. Dla porównania Polkomtel ma 36 proc., a Polska Telefonia Cyfrowa – 32 proc.
TP potrafi generować gotówkę na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta