Funkcjonariusze i żołnierze nie mogą się zrzeszać
Świadczącym pracę nakładczą też nie wolno tworzyć związków zawodowych. Natomiast telepracownicy korzystają w pełni z tzw. prawa koalicji, czyli powoływania i przystępowania do tych organizacji
To art. 2 ust. 1 i 5 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854., dalej ustawa o zz) reguluje zakres podmiotowy fundamentalnego prawa koalicji związkowej, jakim jest tworzenie i przystępowanie do związków zawodowych.
Pracownicy z pełnymi uprawnieniami
Oprócz pracowników (bez względu na podstawę powstania stosunku pracy) przyznaje je członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych, osobom skierowanym do pracy w zakładach w celu odbycia służby zastępczej, a także osobom wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej. Ci ostatni, aby jednak skorzystać z prawa koalicji, nie mogą być pracodawcami. Prawa koalicji nie pozbawia ich natomiast zatrudnianie innych osób na umowach cywilnych.
Nakładcy mogą mniej
Dla odbywających służbę zastępczą prawo tworzenia i wstępowania do związków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta