Rozliczamy pierwszy kwartał w szpitalach
Lekarzowi pozostającemu w gotowości do świadczeń medycznych, który został wezwany do szpitala, płacimy jak za nadgodziny. W grafikach czasu tego nie zaliczamy jednak do godzin nadliczbowych
– W jakich terminach należy wypłacać wynagrodzenie za dyżury medyczne, gotowość do wykonywania świadczeń medycznych, pracę w godzinach nadliczbowych lekarzowi zatrudnionemu w podstawowym systemie czasu pracy w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym? Jak sprawdzić, czy nie doszło do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy? – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Stosując ustawę z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm., dalej ustawa o ZOZ), przedstawiamy to rozliczenie. Posługujemy się trzymiesięcznym grafikiem >patrz grafik. Od stycznia do końca marca 2008 r. lekarz wypracował w sumie 607 godzin.
U lekarzy oprócz normalnej pracy mogą wystąpić dodatkowo:
- dyżury medyczne (art. 32j ustawy o ZOZ),
- gotowość do udzielania świadczeń zdrowotnych (art. 32k ustawy o ZOZ),
- zwykłe godziny nadliczbowe wynikające z akcji ratowniczych czy szczególnych potrzeb pracodawcy (art. 1511 k.p.).
Dyżur razem z pensją
Zgodnie z ogólną zasadą w prawie pracy wynagrodzenie wypłacane jest co miesiąc. Zatem po każdym przepracowanym miesiącu lekarz powinien otrzymać je za wykonaną pracę zgodnie z art. 80 k.p. Podobnie będzie z dodatkami za dyżury (wynagradzanymi jak za godziny nadliczbowe). Zgodnie bowiem ze stanowiskiem Głównego Inspektoratu Pracy z 16 kwietnia wszystkie dodatki za dyżury musisz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta