Dynamiczne spółki w dynamicznej gospodarce
W 2007 roku odnotowaliśmy najszybszy wzrost gospodarczy w ostatnich dziesięciu latach. Najbardziej skorzystały na tym największe przedsiębiorstwa – wskazują na to badania koniunktury prowadzone przez GUS, a w całej rozciągłości potwierdza to Lista 500.
O sukcesie zadecydowały w pierwszej kolejności przyjęte strategie działania i konkurowania, a dopiero w drugiej kolejności korzyści skali. Nie bez wpływu na ożywienie gospodarcze pozostaje możliwość działania na rynku Unii Europejskiej.
Skład Listy 500 zmienia się z roku na rok wraz z gospodarką, odzwierciedlając przy okazji charakter jej rozwoju. W Polsce coraz wyraźniej możemy mówić o gospodarce postindustrialnej, choć jeszcze nie o gospodarce opartej na wiedzy. Jej ślady są trudno zauważalne w rankingu największych przedsiębiorstw. Sektor usług wyraźnie dominuje na Liście 500. Handel, usługi bankowe i finansowe, usługi telekomunikacyjne i budowlane stają się uczestnikami rankingu, rywalizując z hutami, kopalniami i producentami mięsa. Stabilizuje się liczba przedsiębiorstw przemysłowych, choć nie oznacza to w żadnym razie upadku przemysłu, ale jedynie coraz bardziej przegraną rywalizację z innymi sektorami w kryterium wielkość dochodów.
Zmiany w czołówce
Choć pierwsza dziesiątka Listy została sformowana już kilka lat temu, to jednak w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta