Za co wobec kupującego odpowiada sprzedający udziały w spółce
Nabywcom akcji lub udziałów przepisy nie gwarantują pełnej ochrony. Dlatego też powinni oni zadbać o to, aby sprzedający złożył oświadczenie na temat stanu, w jakim znajduje się spółka
Do umów, na podstawie których strony dokonują rozporządzenia prawami udziałowymi w spółce, na mocy art. 555 k.c. odpowiednie zastosowanie ma- ją przepisy kodeksu cywilnego dotyczące sprzedaży rzeczy (art. 535 – 602 k.c.). W ramach tych przepisów istnieją normy regulujące odpowiedzialność sprzedawcy za wady rzeczy sprzedanej (tzw. rękojmia za wady), które znajdą swe zastosowanie również w odniesieniu do sprzedaży akcji lub udziałów. Zgodnie z tymi przepisami sprzedawca odpowiedzialny jest wobec kupującego, jeżeli akcje lub udziały nie istnieją, przysługują komu innemu lub gdy są obciążone prawem osoby trzeciej.
Kodeks nie daje gwarancji
Regulacja dotycząca rękojmi zawiera jednak zasadnicze ograniczenie wyraźnie uwidaczniające się przy transakcjach, w których następuje zbycie tak znacznego pakietu praw udziałowych w spółce, że nabywca uzyskuje kontrolę nad spółką. Ograniczenie to polega na tym, że wada stanowiąca podstawę odpowiedzialności sprzedawcy może się odnosić wyłącznie do samego przedmiotu świadczenia umowy sprzedaży, którymi są akcje bądź udziały.
Nie obejmuje ona natomiast tego, co się za tymi udziałami kryje, tzn. majątku spółki. Prowadzi to do sytuacji, w której kupującemu nie przysługuje ustawowa ochrona, gdy wadą dotknięte jest przedsiębiorstwo spółki bądź jej poszczególne składniki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta