Coraz więcej optymistów
Lista 500 najlepszych i najefektywniejszych polskich firm jest specyficznym – obiektywnym, ale zarazem jednostronnym – obrazem procesów zachodzących w polskiej gospodarce.
Dane źródłowe, jakie analizuje kapituła Orłów „Rzeczpospolitej“, obejmują nie tylko wyniki ostatniego roku, ale także wcześniejsze. Jednak analiza procesów zachodzących w czołowych firmach z natury rzeczy nie odzwierciedla stanu i zmian zachodzących w całej gospodarce. Inne (pożyteczne, ale obarczone oczywistym błędem agregacji) informacje wynikają z danych makroekonomicznych publikowanych przez GUS. A jeszcze innej informacji o polskiej gospodarce dostarczają oceny formułowane przez przedsiębiorstwa. Już od 1986 r. dane o opiniach firm przemysłowych są gromadzone i analizowane przez Instytut Rozwoju Gospodarczego w Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH. Oczywiście każdy z przedsiębiorców ma własną, subiektywną opinię o stanie gospodarki, ale jeśli się zbierze opinie z kilkuset firm, to można je uogólniać i traktować jako obiektywną ocenę danej grupy przedsiębiorców.
Wahania barometru
W badaniu ankietowym, na którym opieram swe opinie, przedsiębiorcy oceniają między innymi zmiany w produkcji, zamówieniach, cenach, zatrudnieniu, sytuacji finansowej oraz ogólną sytuację gospodarki Polski. Ankietowani odpowiadają na pytania, wybierając jedną z trzech możliwych odpowiedzi: wzrost, spadek, bez zmian. Celem jest wyznaczenie – na podstawie różnicy między odpowiedziami optymistycznymi a pesymistycznymi – wartości barometru koniunktury. Warto dodać, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta