Zwrot opłat sądowych do pilnej nowelizacji
Paradoksalnie w niektórych sprawach rozpoznawanych w postępowaniu upominawczym Skarbowi Państwa bardziej opłaciłoby się nie pobierać żadnych opłat – piszą referendarze sądowi w Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce
Od 10 marca 2007 r. obowiązuje znowelizowana 14 grudnia 2006 r. ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (DzU z 2007 r. nr 21, poz. 123; dalej: ustawa). Zgodnie z jej nowymi przepisami w postępowaniu upominawczym już przy wniesieniu sprawy do sądu powód ma obowiązek uiścić całą opłatę od pozwu (przed nowelizacją była to czwarta część opłaty przy wniesieniu pozwu, pozostałe trzy czwarte jedynie w wypadku prawidłowego wniesienia przez pozwanego sprzeciwu od nakazu zapłaty). A jeśli nakaz zapłaty uprawomocni się, sąd z urzędu zwraca stronie (powodowi) trzy czwarte uiszczonej opłaty od pozwu (art. 79 ust. 1 pkt 2 lit. c).
Jeszcze więcej zamieszania
Okazuje się, że te z pozoru słuszne zmiany nie przyniosły oczekiwanej poprawy. Przeciwnie spowodowały jeszcze więcej zamieszania.
Przed nowelizacją obowiązek uiszczenia czwartej części opłaty od pozwu w postępowaniu upominawczym nie dotyczył spraw podlegających rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym (art. 19 ust. 2 ustawy). Pojawiła się zatem wątpliwość, czy obowiązek zwrotu trzech czwartych opłaty w wypadku uprawomocnienia się nakazu zapłaty dotyczy także postępowania uproszczonego, zwłaszcza gdy powód, wnosząc pozew, uiścił (stosownie do art. 28 pkt 1) opłatę w kwocie 30 zł. Mieć bowiem trzeba na względzie, iż ustawa przewiduje opłaty nie mniejsze niż 30 zł (w tym opłatę podstawową w takiej właśnie wysokości).
Jednak w wydanej 28...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta