Na gościnności też da się zarobić
Najłatwiej wynajmować pokoje we własnym lokum lub prowadzić niewielkie przedsiębiorstwo agroturystyczne. Otwarcie hotelu wymaga spełnienia bardziej rygorystycznych wymagań. Ale też przyniesie najwyższe zyski
Każdego, kto zaczyna własną działalność gospodarczą, najpierw czeka spacer po urzędach, w których trzeba złożyć odpowiednie dokumenty. Osoby fizyczne oraz wspólnicy spółek cywilnych muszą zacząć od złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Pozostałe spółki zgłasza się w Krajowym Rejestrze Sądowym. Drugi krok to wyrobienie numeru REGON w urzędzie statystycznym.
Następnie, tak jak w przypadku każdego interesu, najważniejszy jest dobry biznesplan. Jeśli nigdy go nie pisaliśmy, możemy skorzystać z darmowej pomocy ekspertów np. w urzędzie pracy lub znaleźć przykładowy biznesplan hotelu czy pensjonatu w Internecie. Równie ważne jest też dokładne zbadanie rynku, sprawdzenie, co oferuje konkurencja i czy nie jest jej w okolicy za dużo. Może nigdzie nie ma basenu albo kortów tenisowych, a my mamy fundusze, aby zorganizować taką formę rozrywki?
– Jeśli sąsiedni pensjonat ma stajnie i oferuje gościom przejażdżki, to nie znaczy, że w tę okolicę przyjeżdżają miłośnicy hippiki. Jedna stajnia wystarczy – tłumaczy Waldemar Kurczyński, właściciel pensjonatu Modrzew na Mazurach.
Koncesja nie jest potrzebna
Do uruchomienia nie jest potrzebna koncesja ani pozwolenie. Obiekt musi być jedynie wpisany do ewidencji, którą w zależności od zaszeregowania i położenia ośrodka prowadzi wojewoda, wójt, burmistrz lub prezydent miasta....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta