Krótkoterminowe lokaty pomagają zarządzać nadwyżkami finansowymi
Mniejsze firmy nie mogą liczyć na tak szeroką ofertę lokowania nadwyżek finansowych jak korporacje. Banki jednak coraz częściej przygotowują też produkty specjalnie dla nich
Do korzystania z lokat terminowych w złotych przyznaje się nieco więcej niż co trzecia firma z segmentu mikro-, małych i średnich – wynika z badania firmy Pentor. Skłonność do oszczędzania w ten sposób rośnie wraz ze wzrostem wielkości firmy i jej obrotów.
Wśród najmniejszych przedsiębiorców z lokat korzysta 30 proc. badanych, wśród największych zaś, z obrotami powyżej 1,8 mln zł rocznie – 52 proc. Z badania wynika też, że w tej ostatniej grupie korzystanie z lokat terminowych jest niemal równoznaczne z negocjowaniem ich oprocentowania. Tymczasem wśród najmniejszych cenę depozytu negocjuje połowa lokujących. To zjawisko łatwo wytłumaczyć – im większe obroty firmy, tym wyższe kwoty mogą trafić na depozyt terminowy i tym bardziej bank będzie skłonny kusić takiego klienta warunkami lepszymi od standardowych. Z tego samego badania wynika, że znacznie mniej popularne są inne produkty depozytowe – lokaty overnight i lokaty w obcych walutach.
Najmniejsi nie mają wolnych środków
Fakt, że ponad 60 proc. najmniejszych przedsiębiorców nie korzysta nawet z najprostszych produktów depozytowych, najłatwiej jest wytłumaczyć brakiem jakichkolwiek nadwyżek finansowych. Takie wyjaśnienie jest oczywiście prawdziwe, choć na pewno nie sprawdza się w każdym przypadku. Zwłaszcza w pierwszym okresie działalności, gdy firma dopiero się rozwija, znacznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta