Eva, czyli firma prawdziwie rentowna
Tegoroczna czołówka rankingu firm o największej ekonomicznej wartości dodanej (EVA) wygląda zupełnie inaczej niż ta z 2006 r. Do pierwszej trójki przebojem weszli operatorzy telefonii komórkowej, w ubiegłym roku znajdujący się tuż poza podium.
Zakładasz własną firmę. Po roku twój kapitał przynosi 6 proc. zysku. Rentowność twojej firmy nie zmienia się w kolejnych latach i – jak zdążyłeś się zorientować – nie ma raczej szans także na to, by wzrosła w przyszłości. Ale czy są powody do narzekania? Księgi rachunkowe nie pozostawiają wątpliwości – twój biznes jest zyskowny.
Jak ocenić rentowność
Niestety, choć księgi nie kłamią, to jednak nie mówią też całej prawdy. W czasie gdy banki komercyjne oferują 7 proc. zysku z lokaty, a oprocentowanie skarbowych papierów wartościowych jest porównywalne – nie wspominając już o tym, że stopa inflacji niebezpiecznie się zbliża do twoich 6 proc. – bez trudu sam dopowiesz sobie drugą część prawdy o rentowności własnego interesu. Nie powinieneś też mieć kłopotów z podjęciem właściwej decyzji – nie trzeba przecież być wytrawnym finansistą, by wiedzieć, że lokując kapitał w banku lub inwestując go w skarbowych papierach wartościowych, ryzykuje się stosunkowo niewiele, a na pewno mniej, niż prowadząc własną firmę. By niepotrzebnie nie przedłużać tej prostej, choć pouczającej lekcji – twój kapitał przemieści się w kierunku bardziej rentownych możliwości jego zagospodarowania, i to niekoniecznie do banku, raczej do innych inwestycji o porównywalnym ryzyku, ale o lepszych rokowaniach co do wielkości potencjalnych zysków. Skorzystasz nie tylko ty, skorzystają także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta