Rządowo-prywatne przetasowania
Tegoroczne ruchy na Liście 500 „Rzeczpospolitej” to w większości wynik fuzji polskich prywatnych firm, które są na tym rynku coraz bardziej aktywne. Są jednak i skutki, wydawałoby się już minionych czasów, czyli rządowych ingerencji.
Podobnie jak we wcześniejszych edycjach Listy 500 „Rzeczpospolitej”, tak i w tym roku głównym motorem przetasowań na liście są fuzje i przejęcia. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Widać je już w pierwszej trójce. Polska Grupa Energetyczna SA wskoczyła na drugą pozycję, spychając na najniższe podium Telekomunikację Polską SA.
Energetyka podbija stawkę
Ta zamiana miejsc to wynik przyjętego w marcu 2006 r. przez rząd polski „Programu dla elektroenergetyki”, w którego konsekwencji w maju ubiegłego roku połączono Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA (trzecia pozycja na ubiegłorocznej Liście 500 „Rzeczpospolitej”) oraz PGE Energia SA i BOT Górnictwo i Energetyka SA (62. pozycja). 28 mld zł przychodów grupy kapitałowej PGE SA w 2007 r. to skonsolidowany wynik 93 podmiotów. O skali tego procesu świadczyć może także fakt, że na tegorocznej liście prócz PGE SA znalazło się niemal 20 innych spółek tworzących tę grupę.
PGE to niejedyny beneficjent „Program dla elektroenergetyki”. Na 11. miejscu znalazła się Grupa Tauron Polska Energia SA (Energetyka Południe). W maju 2007 r. Skarb Państwa wniósł do spółki akcje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta