SKOK-i czekają na własny bank
Z Grzegorzem Biereckim, prezesem Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, rozmawiają Elżbieta Glapiak i Paweł Czuryło
O zmianach w funkcjonowaniu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych mówi się od dawna, jednak dopiero rząd PO – PSL przygotował projekt, który ma się wkrótce stać przedmiotem prac parlamentu. Wzbudza on ogromne kontrowersje wśród samych zainteresowanych, jednak nie z powodu zamiaru oddania nadzoru nad kasami Komisji Nadzoru Finansowego, ale innych zapisów, które dotyczą m.in. powoływania członków zarządu Krajowej SKOK przez KNF czy umorzenia jednostek uczestnictwa będących w posiadaniu kasy krajowej. Jednocześnie do laski marszałkowskiej złożony został drugi, prezydencki projekt regulujący kwestię nadzoru nad SKOK. On także odbiera krajowej kasie nadzór, mimo to jest przez nią popierany.
Rz: Nie milkną zarzuty pod adresem kasy krajowej o pozbawianie wpływów regionalnych spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, zbyt wysokie obciążenia na rzecz centrali i odejście od misji SKOK.
Grzegorz Bierecki: Zarzut scentralizowania nie wypływa z naszego środowiska. To jest zarzut ze strony naszej konkurencji, która widzi siłę spółdzielczych kas jako grupy. Dlatego jednym z celów naszej konkurencji jest doprowadzenie do zerwania więzi między kasami.
W Sejmie są dwa różne projekty ustawy o funkcjonowaniu SKOK. Dlaczego krytykuje pan projekt autorstwa posłów PO?
Projekt ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta