Chwała Hunyadiego
Jedną z konsekwencji klęski kosowskiej była likwidacja regencji w 1452 roku i formalne objęcie władzy przez trzynastoletniego Władysława Pogrobowca.
W rzeczywistości władzę sprawowali magnaci skupieni wokół Ulryka, hrabiego Cylii, którzy za wszelką cenę chcieli obalić Hunyadiego. Nadal jednak w jego rękach pozostało dowodzenie wojskiem i obrona granic. Ta dwuwładza sprawiła, że Węgrami co chwila wstrząsały konflikty pomiędzy Hunyadim a magnatami. Nawet zdobycie przez sułtana Mehmeda II Zdobywcę Konstantynopola w 1453 roku, a później zajęcie przez niego Serbii, nie skłoniło Madziarów do porzucenia wewnętrznych animozji i skupienia się na obronie. Nic dziwnego więc, że sułtan zdecydował się wykorzystać kryzys wewnętrzny na Węgrzech i zaatakować. Potężna, licząca 150 tys. ludzi, armia sułtana ruszyła na Budę w 1456 roku. Pierwszym celem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta