Porywy ducha i proza życia
Publicystyka Jerzego Giedroycia z „Buntu Młodych” i „Polityki”
Na rzetelną biografię Jerzego Giedroycia, a jeszcze bardziej na takąż monografię mu poświęconą, będziemy musieli pewnie jeszcze poczekać, ale już dziś cieszyć się możemy tym, co mamy. Ukazał się właśnie imponujący nie tylko rozmiarami wybór publicystyki z „Buntu Młodych” i „Polityki” (1931 – 1939) pt. „Zamiary, przestrogi, nadzieje” opracowany przez Jerzego Jaruzelskiego i Rafała Habielskiego oraz książka drugiego z tych autorów „Dokąd nam iść wypada? Jerzy Giedroyc: od »Buntu Młodych« do »Kultury«”, która miała być posłowiem do tamtego tomu, ale że się rozrosła, wydano ją jako odrębne dzieło.
Dzieło potrzebne, o ile bowiem nie brakuje publicystycznych ocen wieloletniej działalności redaktora „Buntu Młodych”, „Polityki” i, zwłaszcza, „Kultury”, o tyle pozycji książkowych o nim nie ma wielu, a te, które są, ocierają się o hagiografię. Poza tym, na co zwracają uwagę Habielski i Jaruzelski, do tej pory jakby z zasady nie pisze się „z porównywalną wnikliwością o tym, co Giedroyc robił przed i po wojnie”.Redaktor też „nie ułatwił rozpoznania swoich poglądów uważnemu i samodzielnemu – podkreślmy to – czytelnikowi »Autobiografii na cztery ręce« i innych jego wypowiedzi. Nie wszystkie poruszone w nich kwestie pozostają ze sobą w spójnym związku, niekiedy trudno nie odnieść wrażenia, że oceny i interpretacje Giedroycia nie znajdują potwierdzenia w pismach,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta