Wyżyna Panońska
Południowa część Wyżyny Panońskiej to najcieplejszy region Węgier, kraina winnic i gajów figowych.
Ziemie między Dunajem a Drawą zwane także Południowym Zadunajem bliższe są zarówno krajobrazem, z sąsiadującymi z sobą minaretami i wieżami kościołów, jak i kulturą Bałkanom i krajom śródziemnomorskim niż Europie Środkowej. W starożytności tereny te – wyżyny Somogy, słynące z gorących źródeł góry Mecsek i Villány i niziny naddunajskie – były kresami imperium rzymskiego. Potem – w okresie ekspansji państwa Ottomanów – przedmurzem chrześcijańskiej Europy i, przez półtora stulecia, turecką prowincją. W ciągu wieków osiedlali się tu Madziarzy, Turcy, Sasi, Serbowie, Chorwaci i Bośniacy, tworząc niezwykłą mozaikę narodowości, kultur i religii. Widać to po różnorodności miejscowej architektury i wyjątkowym, nawet jak na Węgry, bogactwie folkloru i sztuki ludowej.
Mohacz
Jedną z przyczyn węgierskiej klęski, jak uważają historycy, był zły wybór miejsca rozstrzygającej bitwy. Węgrzy zastąpili Turkom drogę na nizinie wprawdzie rozległej, ale poprzecinanej rzeczkami i strumieniami, graniczącej w dodatku od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta