Wielkie pranie i dzika gęś
Rafał Gan-Ganowicz — antykomunistyczna legenda
Rawicz. To jest bardzo znane nazwisko z Wolnej Europy. Ja wiem, kto to jest!… Muszę panu powiedzieć, że sposób, w jaki opowiadana jest historia i sytuacja Okrągłego Stołu – bo pan to pomija… z czerwonymi żadnego paktowania! Latarnie! Sznury! Wieszanie! (…) Taka jest ideologia. (…) To znaczy pan byłby za tym: utopić wszystko we krwi, żadnego dogadywania się z czerwonymi!”.
Tak pracownik telewizji publicznej wypowiadał się w czasie kolaudacji w styczniu 1998 roku filmu Piotra Zarębskiego, na temat Rafała Gan-Ganowicza. Jednej z bardziej intrygujących postaci polskiej rzeczywistości powojennej.
Urodził się w roku 1932 w okolicach Wawra, choć rodzice mieli też dom na Żoliborzu. Ojciec w latach 20. był poszukiwaczem przygód w Ameryce Południowej, gdzie stał się właścicielem kopalni złota. Wywodził się z uszlachconej przed wiekami, za zasługi dla Rzeczypospolitej, rodziny tatarskiej.
We wrześniu 1939 roku rozpoczął się czwarty rozbiór. Matka Rafała zginęła na początku wojny, zabita przez Niemców. W powstaniu warszawskim do ukrytego w piwnicy, wraz z innymi, chłopca, zajrzał mężczyzna z biało-czerwoną opaską na ramieniu. Rzucił: „Ojciec zginął”, aby zaraz wyjść i powrócić do walczących.
Architekt dziejów Józef Stalin rozpoczyna przebudowę folwarku, którym zamierza zarządzać: „Prześladowano już nie tylko za czyny, ale i za słowa. Starano się zabijać myśli....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta