Komputerom też jest gorąco
Tysiące cienkich rurek wypełnionych cieczą w samym sercu komputera? Naukowcy IBM uważają, że to świetny pomysł na zwiększenie wydajności procesorów
Wydawałoby się, że układy elektroniczne i woda to kiepskie połączenie. Ale w laboratorium IBM w Zurychu od kilku lat inżynierowie pracują nad układami scalonymi, które są chłodzone wodą. Od wewnątrz. Prototyp takiego urządzenia został już przetestowany. Chłodzenie okazało się nie tylko bezpieczne, ale i skuteczne.
Procesor jak sitko
Każda następna generacja układów scalonych zawiera więcej tranzystorów niż poprzednia (mikroprocesory mają teraz ok. 2 mld tranzystorów). Rośnie gęstość ich upakowania, zwiększa się moc obliczeniowa, ale wzrasta też ilość ciepła produkowanego podczas pracy.
Problem ten staje się jeszcze poważniejszy z powodu miniaturyzacji. To dlatego IBM zdecydował się na eksperymentowanie z tzw. układami 3D, w których różne elementy elektroniczne umieszczane są nie obok siebie – jak to się dzieje obecnie – ale jeden na drugim. W ten sposób inżynierowie oszczędzają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta