Głos dziecka ma znaczenie dla sądu
Przy ustalaniu sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej przez rozwiedzionych rodziców sąd ma obowiązek wysłuchać także małoletniego
Taki obowiązek wynika z ratyfikowanej przez Polskę w 1990 r. konwencji o prawach dziecka.
W wyroku rozwodowym sąd powierzył wykonywanie władzy rodzicielskiej nad synem czytelnika matce, a jemu dał prawo do kontaktowania się z nim. Była żona od dłuższego czasu przebywa za granicą. Syna pozostawiła pod opieką swej matki. Chłopiec, z którym czytelnik utrzymuje stały kontakt, chce zamieszkać z nim. Czytelnik pyta, czy może wystąpić do sądu o „przyznanie” mu syna i czy zdanie syna może zadecydować o rozstrzygnięciu.
Sąd może zmienić role
Sąd rodzinny może zmienić role rodziców ustalone w wyroku rozwodowym, jeśli któreś z nich zwróci się z wnioskiem o zmianę zawartego w wyroku rozwodowym orzeczenia o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania. W takim wniosku rodzic może się domagać powierzenia wykonywania władzy rodzicielskiej jemu i postulować np. przyznanie drugiemu z rodziców prawa współdecydowania o określonych sprawach dziecka, np. o wyborze szkoły. Może też prosić o...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta