Są dwa sposoby rozliczania, choć nie dla wszystkich
Jeśli firma dostarcza towar w miejsce wskazane przez kontrahenta, może wliczyć koszty wykonanej usługi w cenę towaru albo opodatkować transport jako samodzielną usługę. Nie zawsze jednak ma pełną swobodę wyboru
W obrocie gospodarczym często dochodzi do sytuacji, w której polski przedsiębiorca, dokonując wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – w ramach umowy – ma dostarczyć towary w miejsce wskazane przez kontrahenta. Przy czym kontrahent zgadza się pokryć koszty tego transportu. W celu dostarczenia towarów polski dostawca wykupuje u firmy przewozowej usługę transportową lub też dokonuje ich samodzielnego przewozu (ponosząc koszty paliwa, pracy kierowcy i ewentualnych opłat eksploatacyjnych). Pojawia się jednakże wątpliwość, czy poniesione koszty powinny być doliczone do kwoty należności głównej (jako element kalkulacyjny ceny dokonywanej dostawy towarów) czy też powinny być uznane za odrębne świadczenie na rzecz nabywcy – samodzielną usługę transportową.
Element kalkulacyjny albo odrębna usługa
Na gruncie ustawy o VAT istnieją dwie możliwości ujęcia wspomnianych kosztów transportowych. Podatnik może wliczyć koszty wykonanej (lub nabytej od osoby trzeciej) usługi transportowej w cenę towaru i tak zwiększoną podstawę opodatkowania rozliczyć na zasadach właściwych dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT). Alternatywną możliwością jest odrębne opodatkowanie transportu jako samodzielnej wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów (o której mowa w art. 28 ustawy).
Pamiętajmy jednak, że przedsiębiorcy na samym etapie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta