Unia przegrała z Kremlem
Przy okazji wojny gazowej z Ukrainą Kreml postanowił przetestować odporność na szantaż energetyczny, solidarność i spójność reagowania Unii. Test ten nie wypadł dla Brukseli najlepiej. Czy wyciągnie z tego wnioski – zastanawia się ekspert wojskowy
W ciągu mniej niż pół roku Rosja doprowadziła do dwóch strategicznych przesileń: militarnego – w środku gorącego lata z Gruzją – i energetycznego – w środku zimy z Ukrainą. Co prawda nie można powiedzieć, że sama je wywołała, ale na ogół większość analityków jest zgodna, że obydwa co najmniej sprowokowała w imię własnych interesów.
Obydwie konfrontacje mają czytelny kontekst – jest nim perspektywa wyrwania się państw sąsiednich Rosji (należących do tzw. bliskiej zagranicy) spod jej wpływów i mniej lub bardziej demonstrowana chęć dołączenia do Zachodu. Przeciwko tej perspektywie Moskwa oponowała przez ostatnich 15 lat. Stało się to wręcz jej strategicznym celem.
Tak było także z państwami Europy Środkowej (w tym Polską) i krajami bałtyckimi w ich dążeniach do NATO w latach 90. ubiegłego wieku. Tylko że wtedy Rosja ograniczała się do stosowania środków wojny informacyjnej, dyskredytowania, zastraszania, zniechęcania za pośrednictwem mediów i dyplomacji publicznej.
Osamotnione państwa poradzieckie
Po dojściu do władzy Władimira Putina Rosja od strategicznie „miękkich”...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta